Sunday, December 4, 2011

Moodle ja OpenShot projektide võrdlus.


Moodle on avatud lähtekoodiga internetipõhise e-õppekeskkonna loomise tarkvara, mis on litsenseeritud GPLv3 litsentsi alusel.
OpenShot on avatud lähtekoodiga video töötlemise tarkvara, mis on litsenseeritud GPLv 3 litsentsi alusel.

Mõlema projekti arenduse ülesseehitus on esmapilgul küllaltki sarnane: projekti veab peaarendaja, keda toetab põhitiim, arendust finantseeritakse annetustest.
Peaarendajaks on inimesed kes on tundnud puudust sobivast tarkvarast ja selle vajaduse rahuldamiseks käivitanud avatud lähtekoodiga arendusprojekti.

Mõlemat projekti arendatakse rahvusvaheliselt.
Lisaks Austraalias paiknevale põhitiimile tegutseb Moodle arendamisega veel Uus-Meremaal Catalyst teem ja Moodle rakendamise tiim Suurbritannias.
OpenShot arendustiim asub Ameerikas kuid projekti arenedes on sellega liitunud arendajaid erinevatest maadest s.h. Soomest.

Mõlema rakenduse tõlkimisesse kaasatakse vabatahtlikke kellele ei esitata nõudeid programmeerimisalaste oskuste osas, vaid kriteeriumiks on keeleoskus.

Moodle puhul on põhjalikult kirjeldatud arenduse käigus loodavale koodile kehtestatud nõuded. 
OpenShoti arenduse käigus loodavale koodile kehtestatud nõuded on avalikult kirjas üldisel tasemel: põhineb Python, GTK, ja MLT raamistikul, samas on selgelt põhjendatud miks tehti sellised valikud.

Mõlema projekti versiooni uuenduste väljaandmiseks ei ole fikseeritud ajagraafikut.

Moodle arendamisel lähtutakse enamasti järgmistest põhimõtetest:
  1. uue idee puhul vaadatakse kas see on juba roadmap'is ja kas mõni arendaja juba sellega ei tegutse. Oluline on saada teistelt arendajatelt kinnitus, et idee on väärtuslik.
  2. Luuakse Moodle Docs wikis uus lehekülg, kus kirjeldatakse idee, andmebaasi tabeli disain ja võimalusel GUI.
  3. Ideele küsitakse Moodle foorumis kasutajate võimalikult laiapõhjaline tagasiside, mille põhjal täiendatakse ideed kuni enamik tagasiside andjatest leiab funktsionaalsuse vajalikuna.
  4. Arendaja loob Moodle trakimise süsteemis endale arendusülesande, lisab endale või jagab tiimile laiali alamülesanded kronoloogilises järjestuses.
  5. Koodi arendamine Moodle repositooriumis
  6. Alametappide valmimisest antakse testijatele ja huvilistele teada trakkimise süsteemis. Läbi Moodle kasutajate foorumi kaasatakse võimalikult palju testijaid.
  7. Vigade parandamine ja vearaportitele vastamine.
OpenShot arendamise sammud ei ole täpselt teada, kuid toimib põhimõte – kõik tegevused (k.a. kasutatavate raamistike ja programmeerimiskeelte valikud) kirjeldatakse blogis, kusjuures pööratakse suurt tähelepanu kasutajate tagasisidele, seda nii uute ideede kui ka teostatud funktionaalsuste osas.

Moodle ja OpenShot arenduse põhiline erinevus tuleneb arenduse suurusest. Moodle on kasvanud suureks, kätkeb endas mitmeid tiime ja vajab rohkem reguleerimist. 
OpenShot see vastu keskendub ühe asja väga hästi tegemisele, tiim ei ole liialt suur, omab selget motivatsiooni luua lihtne, töökindel ja piisavalt võimekas video töötlemise tarkvara ja seetõttu ei vaja nii palju reguleerimist.

No comments:

Post a Comment